دلی دارم که رسوای جهان است
کدامین جاده امشب می گذارد سر به پای تو؟ 
قالب وبلاگ

ملاقات با آقا، از خیال تا واقعیت

 

مردم به شدت به حضرت علاقه‏مند و ارادتمندند و اگر کسی ادعای ملاقات بکند و ظاهرالصلاح هم باشد، ممکن است مقبول قرار بگیرد و این مشکلات فراوانی دارد. در جریان رؤیت حضرت، باید این نکته‌ها روشن شود ...که خیلی از موارد است که انسان یک بیماری دارد و شفا پیدا می‏کند. یا گم‏شده‏ای دارد و پیدا می‏کند؛ هیچ دلیلی نداریم که مثلاً آن کسی که شخص گم‏شده را پیدا کرده و یا مشکل دیگری را حل کرده، شخص حضرت باشد. اولیای فراوانی در خدمت حضرت و در تحت تدبیر حضرتند و ممکن است به یکی از اینها دستور داده باشد تا آن مشکل را حل کند.

در بعضی از موارد ملاقات واقعیت است؛ یعنی در حقیقت انسان کسی را می‏بیند که مشکل او را حل می‏کند یا مریض او را شفا می‏دهد و یا گم‏شده‏ای را به مقصد می‏رساند؛ اما این هیچ دلیلی ندارد که حضرت باشد. شاید شاگردی از شاگردان حضرت بوده است. حضرت شاگردان فراوانی هم دارد که سیصد و سیزده نفر هستند و الان ممکن است افراد فراوانی باشند که تحت تدبیر آن حضرت مأموریت‏هایی را انجام دهند. آنها هم اطاعت می‏کنند و به اذن خدا قدرت هم دارند؛ پس اگر یک حادثه‏ای پیش آمد و انسان بزرگواری را دید که مشکلش را حل کرد، هیچ برهانی ندارد که حضرت است.

مطلب بعدی آن است که نظیر مرحوم بحرالعلوم خدمت خود حضرت می‏رسد و این هیچ بعید نیست؛ بلکه امکان هم دارد؛ اما در این بخش، دو مسئله است.

1. او حق ندارد بگوید من خدمت حضرت رسیده‏ام.

2. ما حق نداریم قبول کنیم.


به ما گفته‏اند که شما تکذیب کنید؛ تکذیب به معنای این که شما دروغ می‏گویید، نیست و نیز به این معنا نیست که حضرت قابل دیدن نیست؛ بلکه تکذیب به این معناست که من موظفم اثر عملی بار نکنم و گرنه هر کس می‏تواند ادعا کند که من خدمت حضرت رسیده‏ام و حضرت فرمودند: «فلان چیز حلال است یا فلان چیز حرام است»، سنگ روی سنگ بند نمی‏شود. روایتی که می‏گوید تکذیب کنید، نه یعنی تو دروغ می‏گویی؛ یعنی من موظفم اثر عملی بار نکنم.

چند وقت قبل چند نفری از تهران آمده بودند. اینها به قدری ساده بودند که خیال می‏کردند خدمت حضرت رسیدن، مثل خدمت یک مرجع رسیدن است. نامه‏ای آوردند که دوشنبه که شما خدمت حضرت می‏رسی، این نامه را خدمت حضرت بده! این نوع نگاه یک آفت است.


امام، مثل خورشید آسمان است؛ همان طور که شما با دستتان نمی‏توانید به آفتاب برسید. در این فضا و بازار آشفته، فرقه‏ها پیدا می‏شود. ملل (مذاهب) را انبیا علیهم‏السلام و نِحَل (ادیان ساختگی) را همین‏ها آوردند.

حالا اگر شیادی اینها را ببیند، چه بازی در می‏آورد. یکی دو بار اینها باورشان می‏شود و بعد وقتی کشف خلاف شد، از اصل دین بر می‏گردند.

سوء استفاده از ضعف فهم مردم، خطر فراوانی به دنبال دارد؛ چون در این صحنه آن کس که بازیگر تر است، پیروز است. در سال‏های دفاع مقدس در وجب به وجب صحنه جنگ بسیجی‏ها می‏گفتند: یا اباصالح المهدی و کشور را حفظ کردند که این برکت است؛ نه مثل این عوام که می‏گویند: روز دوشنبه که خدمت حضرت می‏رسی، نامه را به ایشان بده.

یک نکته بسیار جالب که خیلی ها کم توجه می کنند این هست که خوب رسید خدمت حضرت آرزوی همه ماست ولی آیا رسیدن خدمت ایشان برای ما یک ارزش است؟ آیا یک هدف و یک راه هست؟ فلان ذکر را فلان دفعه بخوانیم تا حضرت را در خواب ببینیم در دایره ایمان ما چه تاثیری دارد؟ در واقع این برعکس هست و در حقیقت این حضرت هستند که ما را می بینند.

درباره غیبت حضرت مهدی این ماییم که غایبیم. نابینا از بینا غایب است؛ نه بینا از نابینا.

اگر یک نابینایی دوست خودش را نمی‏بیند، آن دوست غایب نیست؛ این نابینا غایب است. این چنین نیست که حضرت غایب باشد؛ چه این که ظهور هم در حقیقت مال حضرت و این نور است.(1)پی‏نوشت‏ :

1. بخشی از سخنان آیةالله جوادی آملی در نشست مقدماتی ششمین گفتمان مهدویت، مهر 1383.

ghadir.ca


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: ملاقات با آقا، از خیال تا واقعیت
٦ دی ۱۳٩٠ .:. ٢:٠٢ ‎ب.ظ .:. .:. نظرات ()
.: Weblog Themes By SamenTheme :.
درباره وبلاگ

منتظر آن دمم که نگاهم کنی ... ------------------------------------------------- یک روز می افتد ؛ آن اتفاق خوب را می گویم ... من به افتادنی که برخاستن اوست ایمان دارم ؛ هر لحظه ، هر روز ، هر جمعه ... السلام علیک یا صـاحب الزمان ------------------------------------------------- ------------------------------------------------- هر گونه کپی برداری از این وبلاگ مجاز است , حتی بدون ذکر منبع - ------------------------------------------------- ------------------------------------------------- بـــســم الله الــرحـــمـــن الــــرحـــیـــم اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ. التماس دعا ------------------------------------------------- ------------------------------------------------- امام زمان "عجل الله تعالی فرجه"-المحجّه ص 221 : درباره وقت ظهور باید بدانید که زمان آن در اختیار خداوند است و هر کس وقت ظهور را تعیین کند دروغگو است. ------------------------------------------------ امام صادق علیه السلام- بحار ج 52 ص 152 : صاحب این امر(حضرت صاحب الزمان) در میان مردم راه میرود و در بازارهایشان رفت و آمد میکند,روی فرشهایشان گام برمیدارد ولی او را نمیشناسند .
نويسندگان
لینک دوستان
موضوعات وب
آرشيو مطالب
طراح قالب
ثامن تـــم
امکانات وب